אישור שימוש וסחר במריחואנה במדינות שונות בעולם

אישור הקנביסנתונים שהולכים ונאספים מרחבי העולם בשנים האחרונות מראים, באופן מובהק, שהיחס אל הסמים הקלים, ובראשם המריחואנה, משתנה והולך. למעשה, מדובר בסוג של היפוך מגמה, שכן הגדרת סם זה כבלתי חוקי איננה דבר מובן מאליו. בעבר צריכתו נחשבה לדבר מותר ואפילו מקובל חברתית וגם תועלותיו הרפואיות היו ידועות.

לאחר שנים של יחס קשוח ובלתי מתפשר בקרב מדינות בכל רחבי הגלובוס, יותר ויותר מדינות מאשרות שימוש במריחואנה. לעיתים השימוש מוגבל למטרות רפואיות, לעיתים השימוש מותר גם למטרות של הנאה צרופה ולעיתים השימוש אסור אבל רשויות נוהגות להעלים עין. בשורות הבאות נראה מספר דוגמאות עדכניות למקומות שבהם ניתן לעשות שימוש בחומר מעורר המחלוקת למטרות שונות, וזאת בהתאם לחוק.

מריחואנה בישראל

למרות שהסחר במריחואנה בישראל, בקרב האוכלוסייה הכללית, נחשב לאסור, גם כאן ישנם בקיעים חוקיים. עם העלייה בשימוש למטרות רפואיות, בהתאם לאישור רפואי, ניתן בהחלט לרכוש את הסם תחת הנחיות והוראות מחמירות.

את החומר ניתן לרכוש אצל משווקים מורשים, חלקם מגדלים את הסם ואף משביחים את הזנים כדי לשפר את ההשפעה הרפואית. בישראל כמה חוות לגידול, חלקן צברו ניסיון רב. בין צרכני המריחואנה הרפואית ישנם גם כאלה שקיבלו אישור לגידול הצמח לשימוש אישי. על המשתמשים נאסר לעשות שימוש בחומר בקונסטלציה חברתית ובהחלט אסור להם להעבירו לאחר. רבים מעריכים שבתוך שנים ספורות תהפוך המריחואנה לחוקית בישראל, אך יש השוללים זאת מכל וכל.

מריחואנה בהולנד

למרות שהולנד איננה המדינה היחידה שבה ניתן לרכוש את הסם המוכר באופן חוקי וחופשי למדי, היא בוודאי אחת מהידועות שבהן. בחרנו להזכיר את הולנד בתור דוגמא עדכנית לחוקיות השימוש במריחואנה בשל כמה וכמה תהפוכות חוקיות ולחצים פוליטיים שאירעו במדינה בתקופה האחרונה. מסתבר שההחלטה להגביל את האפשרות למכור מריחואנה ברחבי המדינה, למשל בקרב תיירים נכנסים, בוטלה. דבר זה, שהדיר את שנתם של אנשי תיירות ובעלי בתי הקפה הידועים, בעיקר מאזור אמסטרדם, יביא להמשך הסטטוס קוו במדינה המתירנית מבחינה זו.

מריחואנה בארצות הברית

דוגמא מפתיעה ביחס למריחואנה, לאור היחס הקשוח שלה כלפי סמים בלתי חוקיים, ניתן למצוא בארצות הברית. עם פתיחת שנת 2014 הפכה קולורדו לחלוצה בתחום הסמים החוקיים. לאחר תקופה ארוכה שבה נמכר החומר אך ורק לחולים, מותר לרכוש במדינה מוצרים שונים המיועדים לצריכה הן בעישון והן באכילה. מרבית הספקים המורשים הינם כאלה שהיו פעילים עד כה בתחום השיווק של הגרסה הרפואית בלבד. כעת – הרכישה מותרת לכולם, בתנאי שמדובר על אנשים בוגרים.

גם מדינת וושינגטון צפויה לסיים בקרוב את תהליכי החקיקה שיהפכו אותה למדינה השנייה בארה"ב שתתיר את המכירה החוקית. המחוקק האמריקאי כבר הפנים את השינוי בדעת הקהל וככל הנראה נמשיך לראות עוד ועוד מדינות שהולכות בדרך זו.

גם דרום אמריקה בתמונה

המדינה האחרונה שנסקור בהקשר של השימוש החוקי במריחואנה נמצאת עדיין ביבשת אמריקה, אלא שכאן מדובר על חלקה הדרומי של היבשת. לא מזמן החליט בית המחוקקים של אורוגוואי לאפשר את קיומו של סחר חוקי ברחבי המדינה. בשלב הראשון צפויים הרוכשים להשיג את הסם שהפך לחוקי באמצעות בתי מרקחת שקיבלו רישיון מתאים. המכירה מותרת למבוגרים בלבד, כאשר מותר, תחת הגבלות מסוימות, גם לגדל את הצמח לשימוש עצמי. הממשלה המקומית קושרת את תהליך הלגליזציה למלחמה בסחר בסמים קשים, שהפך למכת מדינה. זהו צעד נוסף שמעיד על ההבדל שראוי לשים בין סמים קשים לבין סמים קלים.

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן