קנאביס סאטיבה – צמח הקנביס

קנביס סטיבהלצמח הקנאביס סאטיבה סגולות מופלאות והן מעוררות עניין רב אצל הממסד הרפואי;

רופאים, שמבקשים להקל על חולים במצבי סבל וכאב; חוקרים שמנסים לגלות דרכים לריפוי מחלות שונות. עדיין הידוע על האפשרויות שניתן להפיק מהצמח מועט מהגלוי.

צמח הקנאביס סאטיבה הוא צמח חד שנתי ודו מיני. שימושו העיקרי לבני אדם הוא כסם – מריחואנה וחשיש. לצמח שני חומרים פעילים המשפיעים על בני אדם – HTC, CBD.

קיימים שלושה תתי זנים של קנאביס סאטיבה: תת זן סאטיבה – צומח לגובה ועליו צרים וארוכים; תת זן אינדיקה – נמוך יותר ובעל עלים רחבים; תת זן רודראליס, פחות מוכר, צומח לגובה נמוך מאוד וזמן הפריחה שלו קצר. יתרונו בחוזקו ועמידותו.

תתי הזנים נבדלים בריכוז החומרים הפעילים. מהכלאה בין תתי הזנים פותחו זנים היברידיים הנבדלים בריכוז החומרים הפעילים HTC  ו-CBD .

גידול חוקי של קנביס

בישראל גידול צמח הקנאביס אינו חוקי מלבד מגדלים שניתן להם רשיון לייצור מריחואנה רפואית. מגדלים אלו רשאים למכור מריחואנה מסובסדת לחולים שקיבלו רשיון קנייה ממשרד הבריאות.

מריחואנה משמשת כתרופה והיא מקלה על תהליכי התמודדות עם  מספר רב של מחלות ביניהן מחלות סרטן, מחלות מעיים דוגמת קרוהן, ומחלות נוירולוגיות שונות דוגמת אלצהיימר.

לכל מקרה רפואי מותאמת מריחואנה בריכוז יעיל ומאוזן של החומרים הפעילים. עם זאת כיוון שזהו גידול טבעי, קשה לשמור על אחידות וקביעות מוחלטים של החומרים אלו.

שלבי גידול

את המוצר הסופי – מריחואנה – מקבלים לאחר שהצמח עובר שלושה שלבים: צמיחה, פריחה, ייבוש.

הקנאביס זקוק לאור וחום כדי למקסם את תהליך הגדילה שלו. ברגע שהוא מקבל פחות שעות אור ויותר שעות חושך, מתחיל שלב הפריחה.

בשלב הפריחה ניתן לזהות אם הצמח זכרי או נקבי. פרחי הנקבה מכילים את החומר הפעיל בריכוז מקסימלי לכן כדאי לשמור על סביבת גידול נקייה מפרחים זכריים – הם אינם מכילים את החומר הפעיל בריכוז גבוה והם מפרים את פרחי הנקבות ומתעלים את האנרגיה שלהן לייצור זרעים במקום ליצור החומר הפעיל.

שלב הייבוש מתחיל לאחר ששערות הפרחים הלבנות הופכות ברובן לאדומות. קוטפים את הצמחים ותולים אותם לייבוש למשך 10-5 ימים.

אופני גידול

את צמח הקנאביס ניתן לגדל בעציצים בבית או בחוץ. בחוץ ניתן לגדלם בחצר או בטבע – גידול גרילה.

גידול חוץ רגיל: גידול בגינה פרטית או על הגג. מצריך הקפדה על מצע מדושן. גידול כזה צריך להיות מותאם למזג האוויר ולכן ההנבטה והשתילה צריכות להיעשות לקראת תחילת האביב, הצמח יגדל לאורכו של הקיץ וייקצר בסתיו.

גידול גרילה: בארצות בהן גידול צמח הקנאביס אינו חוקי אנשים מחפשים מקומות בטבע בהם הם יכולים לגדל את הצמח בהסתר, בשטח לא מסומן ובחשאיות. במקרה כזה הכרחי להשקיע מאמץ באיתור השטח הנכון בו גם יתקיימו תנאי גידול טובים – אור, וחום, וגם תישמר החשאיות.

גידול פנים: אפשרי לגדל את צמח הקנאביס בעציצים בתוך הבית. במקרה כזה צריך להקפיד על תאורה וחום בהם ניתן לשלוט באופן מלאכותי. ישנן נורות מיוחדות אותן אפשר לקנות בחנויות שמוכרות ציוד לגננות ויתרונן בעצמת האנרגיה שהן נותנות לצמח. גידול בייתי מצריך הקפדה על 18 שעות אור בשלב הצמיחה וירידה ל 12 שעות אור בזמן הצמיחה.

זנים אוטומטיים: כיום נמצאים בשוק "זנים אוטומטיים" של קנאביס. אלו זנים של צמחים שפורחים על פי התכנות הביולוגי שלהם ולא על פי כמות שעות האור והחום שהם מקבלים. יתרון התכנות הביולוגי מתבטא בכך שניתן לשתול אותם בכל זמן ולא צריך להיות מומחה גדול – הצמח יודע להפיק מעצמו את המקסימום. גם זנים אלו זקוקים לתנאים בסיסיים של אור וחום.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן