מיגרנה ומריחואנה רפואית

מיגרנהמיגרנה עשויה להיות מאוד קשה ומתישה. נראה כי גנטיקה וגורמים סביבתיים אחראים להתפרצות הכאבים. כ-15% מהאוכלוסייה סובלים ממיגרנה, והיא שכיחה יותר בקרב נשים. לשמונים אחוזים מהאנשים עם מיגרנות, יש בן משפחה שסובל מהתופעה.

מיגרנות נגרמות ככל הנראה באמצעות שינויים במערכת העצבים, הגורמים למסלול כאב גדול. חוסר איזון בחומרים כימיים במוח עשוי לגרום אף הוא לתופעה. אחד מהמוליכים העצביים, סרוטונין, אשר מסייע לויסות הכאב במערכת העצבים, עשוי להיות מעורב אף הוא בתופעה.

התקפי המיגרנות

קיימים מספר גורמים שעשויים להיות הסיבה למיגרנות, והם נקראים גירויים. מספר גורמים ידועים למיגרנות הם שינויים הורמונאליים כגון וסת, גיל המעבר והריון.  גורמים נוספים הם מאכלים מסוימים, כגון מאכלים המכילים מונוסודיום גלוטומט, שוקולד, גבינות, אגוזים ואלכוהול, שינויים במזג האוויר או הגורם הנפוץ ביותר – מתח.

כעשרים אחוזים מהסובלים ממיגרנות חווים בדרך כלל הילות (הפרעות חזותיות) לפני תחילת הכאב. לעיתים קרובות הכאב הופך להיות קשה ומתיש. למרות שהוא מופיע בדרך כלל בצד אחד של הראש, שלושים עד ארבעים אחוזים מהמיגרנות מתרחשות בשני צידי הראש. אדם עשוי לחוות תסמיני בחילות, הקאות, רגישויות לאור ולקול, והכאבים עלולים להימשך בין ארבע שעות לשלושה ימים.

יעילות המריחואנה

לסובלים ממיגרנות קיימות מספר אפשרויות תרופתיות להפחתת הכאבים, אך רוב התרופות הזמינות מגיעות עם תופעות לוואי שאינן נעימות, אשר מגבילות את השימושיות שלהן לטווח הארוך. הצמח עשוי מפרחים, גבעולים, זרעים ועלים מיובשים של צמח הקנאביס סאטיבה. זהו אחד הצמחים העתיקים ביותר המגודלים על ידי בני אדם.

במשך מאות שנים, שימשה המריחואנה כתרופה טבעית. עקבות החומרים הכימיים הפעילים בה נמצאו כבר במומיות המצריות העתיקות. תרבויות סיניות עתיקות כתבו על השימוש בה לפני למעלה מאלפיים שנים. בסוף שנת 1800 שימשה מריחואנה לעיתים קרובות רופאים לטיפול במיגרנות וסוגי כאבי ראש אחרים.

כיצד המריחואנה מסייעת לטיפול?

מטופלים רבים משתמשים במריחואנה באופן בטוח ויעיל למניעה וטיפול במיגרנות. רוב המטופלים גילו שהם כבר אינם זקוקים לתרופות מרשם על מנת לטפל בכאבים, ואחרים מצאו כי בחומר קיימים יתרונות אחרים כגון שיפור השינה, הפחתת המתח והחרדה, והפחתת תדירות ההתקפים.

השיטה הפופולארית ביותר לשימוש במריחואנה היא לעשן את העלים היבשים. העישון מחדיר את הכימיקלים של הצמח במהירות למחזור הדם. כאשר מרכיבי הצמח מוחדרים למזון, הם מותירים רמה נמוכה יותר של חומרים כימיים בגוף, אך ההשפעה היא ארוכה יותר.

צמח הקנאביס סאטיבה מכיל למעלה מארבע מאות כימיקלים, האחראים לאיכויות רבות של הצמח. השפעתו נקשרת לקולטנים הנמצאים במוח ולחלקים אחרים של מערכת העצבים. החומר פועל על קולטנים אלו באופן של השפעה על כאב, תיאבון, הנאה, זיכרון, מחשבה וקואורדינציה.

תופעות האופוריה של הצמח מרגיעות את המטופל, ומקלות על המתח והחרדה הקשורים לעיתים קרובות עם מיגרנות. צריכת הקנאביס באמצעות מכשיר אידוי עשויה להיות הטיפול הבטוח והיעיל ביותר להקלה על ההתקפים.

שימוש במריחאונה רפואית עוזר במיוחד בעת התקף אקוטי של מיגרנה ויכולה אף להשפיע באופן מיידי, לעומת תרופות שאולי לוקח יותר זמן להרגיש בהשפעתן. לא רק זאץ, מריחואנה רפואית משמשת אף כחומר אנטי דלקתי ומשכך כאבים, בנוסף לתכונות נוגדות ההקאה הידועות שלה. המחקרים האחרונים מוכיחים כי צמח זה מוריד את לחץ הדם, מספק הקלה בהתכווצויות שרירים אשר עלולות להתלוות למיגרנה, במיוחד בצוואר ובכתפיים.

מטופלים שאצלם כאבי האש קשורים לחרדות, צריכים להיזהר בשימוש בחומר זה, היות והוא עלול להחמיר את התסמינים. נשים בהריון, נשים המתכננות להיכנס להריון או נשים מיניקות, צריכות להתייעץ עם הרופא לפני השימוש במריחואנה, היות וידוע כי עישון מסכן את בריאות תינוקות מתפתחים.

קבלת אישור לשימוש במריחואנה

ניתן לקבל אישור לשימוש במריחואנה רפואית לאחר תנאים מגבילים וקפדניים, ורק לאחר שהמטופל סיפק ראיות לכך כי מיצה את כל חלופות הטיפול האחרות, הקונבנציונאליות והאלטרנטיביות, במשך שנה לפחות. רופא שמוסמך במתן אישור לשימוש רפואי במריחואנה, מספק את ההמלצה המתאימה לועדה מיוחדת במשרד הבריאות, אשר בוחנת כל מקרה לגופו.

בראש ובראשונה, אדם הסובל ממיגרנה צריך לקבל טיפול רפואי הולם, כולל אבחון על ידי רופא מומחה. יש לבצע מגוון נרחב של בדיקות, כולל בדיקת CT, סריקת MRI ו-EEG, ובדיקות דם. יש לזהות או לשלול גורמים נוספים לכאב הראש כגון גידול או קריש דם.

החלופות לטיפול התרופתי כוללות שינוי התנהגותי וביופידבק. לעיתים פעולה פשוטה כגון הפעלת לחץ מול האוזן בצד הראש בו מתרחש הכאב, מסייע להקלה על דלקת עצבים וגודש כלי דם. אך במקרים רבים נחוצות תרופות למרות חוסר יעילותן לטווח הארוך ותופעות הלוואי המורכבות שלהן.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

מה עדיף אידוי קנאביס רפואי או עישון? כל התשובות במקום אחד

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן