האם יש חסרונות בשימוש במריחואנה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חסרונות השימוש

חסרונות השימושלעיתים נדמה שהמריחואנה, שנחשבת עדין לסם בלתי חוקי, הולכת ומתקבעת כגורם בעל משמעות מבחינה רפואית. למרות שהמחקרים בתחום עדיין מעטים ולא מספקים, חלקים גדולים מקרב הציבור הרחב תופסים את השימוש בה כבעל תועלות רפואיות של ממש.

למעשה, ישנם גם לא מעט רופאים שמוכנים להודות שמריחואנה רפואית היא בהחלט דבר מתקבל על הדעת, אולם כמו כל דבר בחיים – גם כאן יש למטבע צד שני. כאשר בוחנים לעומק את מאפייני המריחואנה כתחליף לתרופות קונבנציונאליות, ניתן לראות שלא הכל ורוד.

מחסור חמור במידע

למרות שחולים רבים מדווחים על שיפור ניכר בתסמיני מחלתם בעקבות שימוש במריחואנה רפואית, קשה להצביע על מחקרים מקיפים שיתנו תשובה טובה לשאלה בדבר הסיכונים שבשימוש. אמנם מוסכים על הכל שמדובר על צמח בעל חומרים פעילים רבים, שחלקם מועילים למצבים שונים כגון כאב כרוני, חוסר תיאבון, בחילות ואף קשיי תנועה ובעיות בשרירים ובעצבים, אבל איש לא יודע עדיין על היקף תופעות הלוואי האפשריות בקרב ציבור המשתמשים. כאשר מתייחסים לשימוש בצמח זה כתחליף לתרופות מרשם קונבנציונאליות חשוב לקחת בחשבון שקיימים גם סיכונים ותופעות לוואי שאינם תמיד ברורים.

שימוש מוגבר

חלק מהמשתמשים במריחואנה רפואית נזקקים לשימוש קבוע ומוגבר בחומרים הפעילים המצויים בסם. שימוש מוגבר זה עלול בקלות לחצות מבלי משים את הרף של שימוש מועיל. למרות היחס הסלחני של אנשים רבים כלפי הסם, אין לשכוח שמדובר עדיין בסם ממכר שמעורר נטייה התמכרותית לפחות אצל חלק מהמשתמשים. נטייה זו מקבלת ביטוי כפול. מצד אחד – ישנו רצון מצד המשתמש להגדיל אתה השימוש בשל תחושות ההנאה שמסב לו החומר. מצד שני ישנו קושי להפחית את המינון או לחדול לחלוטין מצריכה קבועה. בהפחתה שכזאת מופיעות תופעות ברורות של קשיי גמילה.

אין שליטה במינון

חיסרון חשוב של השימוש במריחואנה רפואית לעומת השימוש בתרופות מרשם רגילות נובע מכך שכאשר צורכים את הסם, אין לאיש שליטה על המינון הנצרך של החומר הפעיל.המינון של החומרים הפעילים מושפע לא רק מאופן הצריכה (בעישון, במזון וכדומה), כי אם גם מהזנים השונים של הצמח ואפילו מתקופת גידולו או מהמקום בו גדל הצמח ונקטף. כאשר לא קיימת שליטה על המינון קשה לבצע שינויים והתאמות על מנת להתמודד עם תופעות לוואי ועם שינויים בתסמינים שונים שחווה המטופל.

בעיה חברתית

נוסף לכל החסרונות שצוינו לעיל, ישנם גם חסרונות לשימוש במריחואנה רפואית גם מהבחינה החברתית. הנטייה של הציבור הכללי להקל ראש בשימוש בחומר למטרות רפואיות יכולה בקלות להיתרגם לקלות ראש ביחס לשימוש בסמים בכלל. תופעה זו הינה ללא ספק חמורה ומעוררת דאגה.

אם במריחואנה ישנן תועלות רפואיות ברורות, הרי שלסמים אחרים עשויים להתלוות היבטים שליליים ואף הרסניים עבור המשתמש. במקביל, יש בהחלט מקום להתייחס גם לסכנה של כניסת גורמים שליליים ופליליים לתחום המסחר במריחואנה הרפואית, דבר שעליו מצביעים רשויות החוק וגורמים נוספים.

לראות את התמונה הכוללת

לסיום, נדגיש שאין בדברים האמורים לעיל כדי לשלול את השימוש במריחואנה למטרות רפואיות. מדובר, ללא ספק, בצמח המכיל חומרים פעילים בעלי השפעות חיוביות, צמח שהוכיח עצמו כבעל יכולת לחולל מהפך בחייהם של לא מעט חולים.

יחד עם זאת, מיעוט המחקרים, קיום תופעות לוואי אפשריות והשפעה אפשרית במעבר לשימוש בחומרים אסורים אחרים אינם דברים שיש להקל בהם ראש. כל זאת אף בלי שהזכרנו בעיות נוספות כגון הסכנה שבחשיפה של ילדים קטנים למוצרים כגון עוגיות מריחואנה וממתקים אחרים בעלי מראה תמים אך תכולה בלתי צפויה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן