הרפורמה בקנאביס רפואי – ועדה רפואית

השיח הציבורי בנוגע ליתרונות וחסרונות השימוש בקנאביס רפואי ממשיך לצבור כותרות ולהוות את מוקד הדיונים בוועדות הכנסת. דיון משותף של ועדת הסמים וועדת הבריאות, בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן, הוביל, בסוף ינואר 2016, להכרזת השר על כניסה לתוקף של רפורמת הקנאביס הרפואי, בתוך תקופה קצרה. התחזית היא כי בעוד מספר חודשים יוכלו רופאים לספק מרשמי קנאביס למטופלים.

מצב בו חולים סובלים מכאבים והשפעות מחלות מורכבות וארוכות טווח, ונתקלים, או לפחות נתקלו עד היום, בסירובים מוחלטים להקל את כאביהם באמצעות קנאביס רפואי, הוא מצב של פיקוח נפש, וההכרה בעובדה זו היא שהובילה את השר לבחינת הנושא מחדש.

משמעות רפורמת הקנאביס הרפואי

השר ליצמן הבהיר בוועדת הבריאות שלמרות שהתכנית מתמקדת בכל הקשור לשיטות ההפצה והייצור של הקנאביס, החידוש ברפורמה הוא שרופאים יוכלו לחלק מרשמים למטופלים, בניגוד להמלצות בלבד המונפקות על ידי משרד הבריאות.

כלומר, בתהליך החדש, לאחר המלצת הרופאים, משרד הבריאות יאשר את מתן המרשם למטופל. כעבור תקופת הרצה בת מספר חודשים, ובתנאי שלא ייווצר או יתועד מצב בו מטופלים משתמשים לרעה בקנאביס רפואי, כפי שחוששים בכירים במשטרה, יוכלו מטופלים לרכוש את התרופה בבתי מרקחת, באמצעות מרשם, כמו כל תרופה חזקה אחרת, תחת פיקוחים מחמירים ביותר של משרד הבריאות. השר ליצמן הבהיר באופן ברור כי העדיפות תינתן למגדלים ישראלים, ותחומי הפעילות שלהם יורחבו, אך הם לא יוכלו לספק בעצמם קנאביס רפואי לחולים.

סוגיות פשע וסחבת ברפורמת הקנאביס

בכירים במשטרת ישראל חוששים לשלום הציבור בעקבות ההנחיות החדשות, ומבקשים למנוע אירועים פליליים, התפשטות הסחר בסמים בארץ, וחדירת נציגי העולם התחתון לתחום. הפרדת הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים עלולה להוביל למצב בו אנשים בעלי רישיון לקנאביס רפואי ינהגו תחת השפעתו, או יסתבכו בפשעים.

תשובת ד"ר איליה רזניק לנושא זה היא לתקן את פקודת הסמים, לקדם את חקיקת חוק הקנאביס, ולשנות את מיקומו בפקודה, כך שקנאביס יוגדר כחומר רפואי יעיל, ממש כמו מורפיום והרואין. הותרת החוק הקיים על כנו פירושה שרופאים אינם בקיאים לחלוטין במרכיבי הקנאביס, ולכן מותר להם להמליץ, אך לא לספק את התרופה.

הנקודה אותה הבהיר בוועדה חגי הילמן, יו"ר שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל היא שלמגדלי הצמח יש את הידע הנרחב והמומחיות בתחום, בעוד שרופאים אינם בקיאים בנושא. ההסדר החדש טעון שיפור, והחשש הוא מפני סחבת שתיווצר בבית המשפט הגבוה לצדק, על חשבון החולים. לכן הוא מבקש לייצר פורום הלוקח בחשבון את כל ההזדמנויות החדשות, ההגבלות והאינטרסים של כל הצדדים, על מנת לייצר מענה המספק את כל הנוגעים בדבר.

סוגיות החלה בפועל של רפורמת הקנאביס

לצד היתרונות הברורים של רפורמת הקנאביס מבחינת החולים, יש לתת את הדעת על הפעלה תקינה ומסודרת של החוק החדש. מצב בו הרופאים נחשבים כממליצים בלבד להענקת המרשם, והמטופל נאלץ להמתין לאישור נציג משרד הבריאות, גורר את המטופל, הסובל מקשיי כאבים או התמודדות עם מחלה מורכבת, לביורוקרטיה מסובכת. חברת הכנסת תמר זנדברג ממליצה על שינוי לפיו הרופאים יקבלו את ההיתר לספק בעצמם את הרישיונות.

הרשות למלחמה בסמים תומכת ברפורמת השר ליצמן, ומנכ"ל הרשות, איתן גורני, מבהיר כי תתבצע הפרדה ברורה ומוחלטת בין שימוש בקנאביס למטרות רפואיות, לבין צריכה וגידול למטרות אחרות. היתרון המשמעותי ביותר אותו מספקת הרפורמה היא סיוע לחולי סרטן, נפגעי פוסט טראומה, וחולי פיברומיאלגיה. גם נציגי אגודת הפסוריאזיס, שישבו בוועדה, ביקשו לכלול את חולי הפסוריאזיס ברשימת הזכאים לקבלת קנאביס רפואי.

הפיקוח על בתי המרקחת יטפל בנושא השימוש הראוי במרשמי הקנאביס הרפואי. רוקחים יצטרכו לקבל הנחיות ברורות לגבי טיפול ברישיונות מזויפים, מחירים, ואופן החלוקה בבתי המרקחת. נציגי איגוד הרוקחים הפנו טענות נגד קופות החולים המורות לרופאים שלא לספק המלצות לטיפול בקנאביס, או לספק אותו תחת הגבלים המקשים יותר על חיי החולים.

היות וקנאביס רפואי אינו מוכר כיום בסל הבריאות, ד"ר דן דבוסקין סבור שיש לתת את הדעת על נושא התמחור. מחירי קנאביס עלולים לעלות בעקבות הרפורמה ולהגיע לאלפי שקלים בחודש, ולכן יש להסדיר את הנושא ולהותיר את מחירי הקנאביס הזולים על כנם.

אחד ממובילי המאבק נגד רפורמת הקנאביס הוא גיא לרר, אשר בתוכניתו הצינור מעלה מרואיינים שמתנגדים לרפורמה ומספרים על הסבל שהם עוברים ויעברו אם הרפורמה תאושר. להרחבה בנושא: תוכנית הטלוויזיה הצינור נגד רפורמת הקנאביס

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן