מריחואנה רפואית בהיריון

מריחואנה רפואית בהיריוןהשימוש בתרופות במהלך ההריון הוא שנוי במחלוקת. שימוש בסמים בלתי חוקיים במהלך ההריון שנוי במחלוקת אף יותר מכך. אך קיימות נשים הרות, שבחרו להשתמש במריחואנה רפואית במהלך ההריון, והן אינן מתחרטות על בחירתן.

למרות שחלק מהמדינות העניקו תוקף חוקי לשימוש רפואי במריחואנה, היא עדיין נותרה בגדר טאבו בקרב חוגים רבים, למרות העובדה שהיא נחשבת כמזיקה פחות מאלכוהול. יחד עם זאת, התכונות המרפאות של הצמח ידועות כבר במשך שנים רבות, והיא משמשת לעיתים קרובות להקלת כאבים ובחילות. חלק מהנשים מצאו שיפור משמעותי בשימוש במריחואנה רפואית במהלך ההריון. מאמר זה מסביר מדוע.

הקלת בחילות ותופעות אחרות

בחילת בוקר היא גרועה דיה, אך חלק מהנשים סובלות מהקאות יתר, הנחשבות לסיבוך רציני של ההריון הכולל בחילה קשה, הקאות והתייבשות. מצב זה עלול להוביל לאשפוז המטופל בעירוי נוזלים ובמקרים מסוימים תמיכה תזונתית. קיימות תרופות זמינות לתופעה זו, אך הן אינן יעילות תמיד וחלקן נושאות תופעות לוואי בלתי רצויות.

הסיבה העיקרית בגללה נשים בוחרות להשתמש במריחואנה רפואית במהלך ההריון היא לטיפול בבחילות קשות והקאות. במקרים רבים, טיפול זה בטוח יותר מתרופות מרשם שיעילותן פועלת למחצה בלבד, הן מכילות חומרים כימיים מזיקים לעובר וכרוכות בתופעות לוואי. כמוצא אחרון, נשים הרות מעשנות מריחואנה רפואית, אך הדרך המומלצת יותר היא לאכול את החומר בצורת עוגיה או מאפה דומה.

מריחואנה רפואית במהלך ההנקה

מחקר שבוצע במרכז האוניברסיטאי באריאל מצא כי חלב אם מכיל אנדוקנאבינואידים טבעיים, אלו החומרים הפעילים בצמח המריחואנה, והגוף מייצר אותם באופן טבעי כחלק מתהליך הגנה של הגוף. המחקר מצא כי מחסור באנדו-קנאבינואידים בעת ההנקה, גורם להתנהגות לא בריאה של התינוק, ירידה בתיאבון והתפתחות גופנית שאינה תקינה.

בנוסף מצא המחקר כי תוספת קנאבינואידים טבעיים פותרת בעיות ירידה בתיאבון ובעיות נוספות הקשורות להנקה. מכך הסיקו החוקרים כי אנדו-קנאבינואידים אלו אחראים על תהליך בריא של שינה, הנקה והתפתחות בריאה של התינוק.

יתרונות

חלק מהרופאים מאמינים כי יתרונות השימוש במריחואנה במהלך ההריון עולים על הסיכונים. ניתן להשתמש במכשיר אידוי המכיל מריחואנה מחוממת לטמפרטורה גבוהה במיוחד, ולמלא שקית פלסטיק באדים לשם שאיפתם.

טיפול זה אינו כרוך בהחדרת עשן לריאות, הוא מטפל בבחילות הבוקר ומשיב את התיאבון. רמת החרדה של אישה בהריון, במיוחד בהריון ראשון, היא בדרך כלל גבוהה ביותר, וזהו יתרון עצום לשימוש במריחואנה רפואית. החומר מקל תופעות של כאבים, חרדה, בכי ועצבנות.

הסיכונים

מחקרים אודות הסיכונים של שימוש במריחואנה רפואית במהלך ההריון אינם מציירים תמונה ברורה לחלוטין. בתור התחלה, מדובר במחקרים בני מספר עשרות שנים. הם מצביעים על ירידה במשקל, והגברת הסיכון ללידת פג. נתוני מחקר אלו מטושטשים היות והם אינם מפרידים בין צריכת שימוש במריחואנה לבין צריכת אלכוהול במהלך ההריון. בשל העובדה הברורה כי לא מומלץ לעשן טבק ולשאוף עשן סיגריות במהלך ההריון, שיטת אידוי החומר נמצאה כבטוחה ויעילה יותר בהשוואה לצריכה אוראלית.

בשורה התחתונה

לעיתים נשים הרות ורופאיהן מגיעים להסכמה כי השימוש במריחואנה רפואית במהלך ההריון הוא אפשרות טובה יותר בהשוואה לצריכת תרופות מסוימות, ובמקרים רבים, זוהי אפשרות טובה יותר מאשר אשפוז. על הרופא לדון עם האישה לגבי הסיכונים והיתרונות.

מחקר שנעשה לאחרונה מצא כי נשים שבני זוגם עישנו קנאביס בתדירות של למעלה מפעם בשבוע, היו בסכנה מוגברת להפלה. לקריאה נוספת: בן זוגך מעשן קנאביס? את בסיכון מוגבר להפלה

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן