התמכרות למריחואנה היא נדירה אך אמתית

התמכרות למריחואנה היא נדירה אך אמיתיתמרבית האנשים אשר משתמשים במריחואנה לא יפתחו התמכרות אליה, אולם בקרב אנשים הסובלים ממצבים של מתח, בעיות מנטליות שונות ונטייה גנטית הסיכון להתמכרות הוא ממשי. אצל אנשים שונים הנטייה להתמכרות שונה, ישנם כאלה המשתמשים במשך שנים אולם יכולים להפסיק בכל רגע שיחליטו עליו וזאת ללא כל קושי או תופעות לוואי, משתמשי מריחואנה אשר הפסיקו לאחר שימוש של שנים רבות מדווחים כי לא חל כל שינוי פיזי או מנטלי וכי השימוש במריחואנה לא גרם להתמכרות כלל, הנתונים מגבים זאת ומצביעים על מיליוני אנשים אשר יכולים בקלות להתחיל ולהפסיק את השימוש בכל עת.

התמכרות למריחואנה – לא שכיחה אך קיימת

אולם זה אינו המצב בכל המקרים, לרוע המזל לאנשים מסוימים השימוש במריחואנה עלול לגרום להתמכרות של ממש. ישנן עדויות המעלות כי אנשים מסוימים תלויים בצריכת המריחואנה בכל פעולה שהיא, הם ישנים, נרגעים, נהנים, מתאהבים ואף צופים בטלוויזיה בליווי עישון מריחואנה.

למעשה רק בדיעבד מתברר כי בקרב אותם אנשים כל הפעולות והתחושות היו מושפעות מצריכת המריחואנה. כ-9% מאוכלוסיית משתמשי המריחואנה יהפכו למכורים, זאת על פי מחקר של האיגוד האמריקאי למחקר שימוש בסמים, גורמים אחרים אף מצביעים על מספר גבוה מכך אשר עולה עוד יותר בקרב צעירים בעלי נטייה לפתח תלות.

למרות זאת מיליוני משתמשי מריחואנה לסוגיה השונים ולצרכים שונים הכוללים טיפול להפחתת חרדה, שימוש לצרכים חברתיים, קבלת השראה לאמנות, הקלה על כאבים ועוד יכולים לצרוך מריחואנה ללא בעיות הנלוות או נובעות מהשימוש.

אם כן מי נמצא בקבוצת הסיכון לפתח התמכרות וכיצד היא מתפתחת?

  • גנים הם אחד הגורמים החוזים התמכרות, על סמך מחקרים בקרב תאומים נמצא כי במידה ואחד מהם הינו בעל נטייה להתמכרות הסבירות שגם השני יהיה בעל אותה נטייה גבוהה ביותר.
  • לרבים מאתנו יש אפשרויות לבחור בדברים הגורמים לנו תחושה טובה, לאלה מאתנו אשר יש פחות אפשרויות בחירה ואשר אינם מקיימים קשרים חברתיים עשירים מכורח הנסיבות ואורח חיים קשה יותר ואלה מאתנו אשר חסומים רגשית כתוצאה מקשיי החיים עלולים למצוא במריחואנה פתרון נוח וזמין להקל על תחושותיהם ולמלא את החלל בחייהם, אנשים אלה הינם בעלי סיכון ונטייה לפתח התמכרות.
  • לאינדיבידואלים רבים המריחואנה מהנה ומעוררת אולם אנשים אשר סובלים מבעיות בבית ומבעיות משפחתיות או תלמידים הנכשלים בבית הספר נמצאים בסיכון גבוה יותר לצרוך מריחואנה וכן לסבול מבעיות הקשורות בצריכתה.
  • בעיות מנטליות או מחלות נפשיות מהוות גורם סיכון מרכזי להתמכרות, הנטייה עשויה להיות מושפעת הן מגורמים גנטיים והן מגורמים סביבתיים. מחלות נפש הן גורם סיכון גדול בנוגע להתמכרות, בתחילה השפעת הסם חיובית ומועילה ומקלה על אנשים הסובלים מחרדות לדוגמא, השפעתה המריחואנה מחוללת פלאים, בדומה לשתיית משקאות אלכוהוליים היוצרים תחושה של שחרור כך הסם מקל ויוצר תחושת הקלה, אולם בכל פעם שינסו אותם אנשים להפסיק את השימוש הם ייתקפו בחרדות חמורות אף יותר ממה שהיו מלכתחילה, זוהי מלכודת ביולוגית של ממש או מלכודת דבש, בתחילה היא עוזרת ומשפיעה לטובה ובהמשך היא פועלת כנגדך, ההשפעה החיובית נפסקת בעוד אתה נשאר עם הבעיות הנלוות.
  • לחץ ומתח מגיב היטב לשימוש בסמים וגם כאן מדובר במלכודת, בתחילה השתייה או העישון מרגיעים ומסירים דאגות אולם לאחר שימוש של שנים השפעתם קטנה והצורך להירגע מצריך שימוש בכמות גדולה יותר של הסם או צריכת כמות אלכוהול ההולכת וגדלה. כך מתפתחת תלות לא בריאה, הן נפשית והן פיזית וממעגל זה קשה לצאת, כאשר הצורך למריחואנה מגיע למצב של תלות היכולת להפסיק קטנה וכרוכה בקשיים רבים וביטוי של בתסמינים באופן חמור יותר כך שנאלצים להירגע שוב עם שימוש בסם.

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן