פיברומיאלגיה ושימוש במריחואנה רפואית – יתרונות, חסרונות וחוקיות

פיברומיאלגיהפיברומיאלגיה, תסמונת כאב כרוני, קשה לטיפול ואינה ניתנת לריפוי. היא מלווה בכאבים מתישים, המצריכים לעיתים קרובות שימוש במריחואנה רפואית על מנת להקל על חוסר הנוחות. נושא השימוש במריחואנה רפואית עדיין שנוי במחלוקת נרחבת, המתייחסת לאופן השימוש בתרופה בדרך של העישון.

המחלוקת אינה מתייחסת לגרסה המסונתזת של THC, אחד החומרים הכימיים הפעילים במריחואנה, שאושר לראשונה בשנת 1986 לטיפול בבחילות והקאות הנלוות לטיפולי כימותרפיה. מאוחר יותר, הורחב השימוש בה גם עבור בחילות וירידה במשקל במחלת האיידס.

השימוש במריחואנה רפואית

למריחואנה רפואית קיימים שימושים רבים. היא מגבירה את התיאבון ומפחיתה בחילות והקאות. היא מקלה את הכאבים הנלווים למחלת פיברומיאלגיה, כאשר הגוף כבר אינו מגיב לתרופות לשיכוך כאבים. בנוסף, מסייע החומר למטופלים לישון ומשפר את מצב רוחם.

המריחואנה אינה מרפאת את הפיברומיאלגיה, אך השימוש בה נועד להקל אף על מגוון נרחב יותר של תסמינים, וביניהם:

  • כאבים ולחצים בעיניים
  • בחילות והקאות
  • כאבי שרירים המלווים בנדודי שינה כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה
  • כאבים ונוקשות שרירים כלליים
  • ירידה במשקל כתוצאה מחוסר תיאבון בעקבות הכאבים, או כתופעת לוואי של טיפולים תרופתיים.

בשנת 2003 פורסם מחקר בכתב העת Annals of internal Medicine, המפרט את האינטראקציה בין מריחואנה רפואית וטיפולים תרופתיים לחולי פיברומיאלגיה. החוקרים הוכיחו כי השימוש בקנאביס אינו מלווה בחסרונות משמעתיים, אינו מפריע למערכת החיסונית, ולמעשה, בסופו של דבר, משפר את תפקוד המערכת החיסונית.

חוקיות המריחואנה הרפואית

הליכי האישור לשימוש במריחואנה רפואית, מונעים על פי שלושה קריטריונים עיקריים: פוטנציאל לשימוש רעה או התמכרות, תועלת רפואית, וסכנות השימוש לרעה או ההתמכרות, הן מבחינה פיסית והן מבחינה פסיכולוגית. כדי להקשות יותר מבחינה משפטית, חוקי ההיתר לשימוש במריחואנה רפואית נוקשים ביותר והמטופל צריך לעמוד בקריטריונים חמורים לפני קבלת ההיתר.

חוק ה"שימוש הרחום" מאפשר לחולים עם מחלות סופניות ומתישות להשתמש במריחואנה רפואית, אך השימוש מותנה בתיעוד מרופא. החוק בארץ מאפשר שימוש במריחואנה רפואית לסובלים מפיברומיאלגיה, לאחר המלצת רופא מיוחד, אך גם עם הנפקת אישור כזה, נבדק כל מקרה לגופו, והחוקים המוחלים על הרופאים נוקשים ביותר אף הם.

יתרונות וחסרונות מריחואנה רפואית לכאבים

מריחואנה רפואית עובדת עבור חולים עם פיברומיאלגיה, הסובלים מעצבים כואבים ופגועים. מחקר שפורסם בכתב העת Thejournal לנוירולוגיה בשנת 2007, קבע כי המריחואנה יעילה למחלה זו, וכי היתרונות הרפואיים של החומר ברורים לחלוטין. תרופה זו נחשבת לטיפול הזמין הטוב ביותר הקיים כיום למחלת כאבים היקפית.

אך לא כל הרופאים שותפים לדיעה זו. חלקם סבורים כי למריחואנה אין תפקיד רפואי בטיפול בכאב, והם תומכים בכתיבת מרשמים תרופתיים לטיפול במחלה. הם מסכימים לגבי התחושה הכללית הטובה הנלווית לשימוש במריחואנה, אך תחושה זו נלווית גם לצריכת אלכוהול, והוא אינו מומלץ לטיפול בכאבים.

בנוסף, מסתייגים הרופאים מהעובדה כי מדובר בתרופה צמחית, שלא נבדקה באופן מקיף, ואין לדעת את יתרונותיה הרפואיים המשמעותיים והמקפים לטיפול בפיברומיאלגיה. כך, למשל, הם ימשיכו להביע הסתייגות עד לביצוע מחקרים ברורים המוכיחים את יתרונות המריחואנה הרפואית לשיםפור התפקוד הפיסי והחברתי, כולל מגעים משפחתיים משופרים וכל גורמי המפתח של איכות חיים.

רופאים אלו ממליצים על המשך השימוש בתרופות לשיכוך כאבים מתוך חשש שמא יבצעו המטופלים שימוש לרעה במריחואנה הרפואית. הסתייגותם נובעת מאחריות חברתית.

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן