בן זוגך מעשן קנאביס? את נמצאת בסיכון מוגבר להפלה

בעשור האחרון מספר מדינות ברחבי ארצות הברית עברו תהליך של לגליזציה והפכו את צריכת הקנאביס לחוקית לחלוטין: עשרות מדינות הפכו את השימוש הרפואי בקנאביס לחוקי ויותר מעשר, הפכו גם את שימוש ה"פנאי" לחוקי. השינוי במדיניות החקיקה במדינות השונות נובע מכמה גורמים. בין היתר תרמה לו העובדה שבעשורים האחרונים הולכת ומתבהרת התמונה לפיה לצריכת הקנאביס ישנם אינספור יתרונות בריאותיים. 

עם זאת, מדי פעם מתפרסמים מאמרים בכתבי עת מובילים, המאירים את התמונה באור שונה. הכוונה היא למחקרים המציגים דווקא את ההשפעות השליליות של צריכת קנאביס על בריאות הצרכנים. בין השאר מתמקדים חוקרים רבים הפועלים בתחום זה, בחקר ההשפעות של צריכת הקנאביס על פוריות בגברים ובנשים. במאמר זה נרחיב אודות מספר מחקרים המתמקדים בנושא זה.   

השפעת הקנאביס על איכות הזרע 

במחקר שנערך באוניברסיטת דיוק שבצפון קרוליינה, נאספו דגימות זרע מגברים בני 40-18 ללא מחלות רקע, שדיווחו כי תדירות צריכת הקנאביס שלהם גבוהה מאחת לשבוע (בששת החודשים שקדמו למחקר). 

את דגימות הזרע השוו לדגימות זרע שנלקחו מגברים שלא צרכו סמים כלשהם בחצי השנה שקדמה למחקר ושהשתמשו לאורך חייהם לא יותר מעשר פעמים סך הכול בקנאביס. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Epigenetics ולפיהם לא זו בלבד שריכוז הזרע של צרכני הקנאביס נמוך משמעותית בהשוואה לקבוצת הביקורת, אלא שבדגימות הזרע של צרכני הקנאביס נמצאו שינויים משמעותיים בחומר הגנטי. 

מעבר לכך, נראה כי ככול שרמת ה – THC (הלא הוא החומר הפסיכואקטיבי שבצמח הקנאביס) היו גבוהות יותר בדגימות השתן שסיפקו הגברים בקבוצת צרכני הקנאביס, כך השינויים הגנטיים היו חמורים יותר. 

השפעת הקנאביס על הסיכוי ללידה מוקדמת 

במחקר קנדי שבו נותחו נתונים על יותר מ-660,000 הריונות, נמצא כי בקרב נשים שצרכו קנאביס במהלך ההיריון, עמדה שכיחות הלידות המוקדמות על 12%. לעומת זאת בקרב נשים שלא עישנו במהלך ההיריון, 6% בלבד ילדו בלידה מוקדמת. 

בנוסף נמצא במחקר הקנדי כי נשים שצרכו קנאביס במהלך ההיריון נמצא בסיכון גבוה יותר להיפרדות שליה, הנחשבת לסיבוך חמור ונדיר. כמו כן נמצא כי בקבוצת האימהות שצרכו קנאביס במהלך ההיריון, היה שיעור גבוה יותר של תינוקות שנזקקו לטיפול נמרץ לאחר הלידה וכן שהסיכוי להביא לעולם תינוק במשקל נמוך, היה גבוה יותר בקבוצת הנשים שעישנו קנאביס במהלך ההיריון. 

גם עישון פסיבי פוגע בעובר 

במחקר נוסף שנערך באוניברסיטת בוסטון ופורסם לאחרונה, לקחו חלק 1,267 זוגות: 140 זוגות דיווחו כי הגבר צרך קנאביס בתדירות נמוכה מפעם אחת בשבוע (9% מהזוגות) ואילו 128 זוגות דיווחו כי הבעל צרך קנאביס בתדירות של לפחות אחת לשבוע (8%). יתר הזוגות דיווחו כי הגבר לא נוהג לעשן קנאביס כלל. 

מתוך כל ההריונות שתועדו, 269 (17.5%) הסתיימו בהפלה ספונטנית. כשהחוקרים השוו את הנתונים של הקבוצות השונות, התברר כי לאישה הרה יש סיכוי גבוה פי שניים להפלה ספונטנית אם בן הזוג שלה מעשן קנאביס בתדירות של לפחות אחת לשבוע, בהשוואה לאישה שבן זוגה לא מעשן כלל. 

למחקר זה היו מספר מגבלות ולכן חשוב להתייחס לממצאים שלו בזהירות. עם זאת, אין ספק שהוא מעלה שאלה לא פשוטה הדורשת מחקרי המשך, שככול הנראה ימשיכו להתפרסם בשנים הקרובות. 

 

מקורות 

נשים שבני הזוג שלהן מעשנים קנאביס בסיכון גבוה יותר להפלות – וואלה

Preconception marijuana use by male partner raises spontaneous abortion risk – MDedge 

גברים שרוצים ילדים צריכים להפסיק לעשן גראס חצי שנה מראש – וואלה

זו ההשפעה המסוכנת שיש לעישון קנאביס בזמן ההריון – וואלה  

Association between self-reported prenatal cannabis use and maternal, perinatal, and neonatal outcomes – JAMA Network

Picture of צחי
צחי

צחי, עובד באתר קנביס רפואי מעל שנתיים. בעל 5 שנות ניסיון בתחום הקנאביס בישראל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן