טיפול בכאב כרוני באמצעות קנביס רפואי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קנאביס רפואי לטיפול בכאב כרוני

קנאביס רפואי לטיפול בכאב כרוניכאב הוא מנגנון חשוב מאוד בגוף שלנו, משום שהוא מודיע לנו על כך שמשהו לא בסדר. אם לא היינו חשים כאב, לא הינו רצים לטפל בפגיעות חיצוניות, ולא היינו יודעים בכלל שעלינו לבדוק את האיברים הפנימיים.

הכאב הוא בעצם חוויה סובייקטיבית – מסרים חשמליים שעוברים מאיבר או רקמה פגועים מגיעים אל המוח, והוא אשר מפרש את הסיגנלים האלה, ומאותת לנו שכואב לנו. המערכת הזו ממשיכה לפעול כל עוד הפגיעה, הפציעה או המחלה לא החלימו לחלוטין.

היותו של הכאב חוויה סובייקטיבית שתלויה בפרשנות של המוח, עשויה להוביל לשני מצבים בעייתיים: מצב בו הרקמה החלימה, אך הסיגנלים של הכאב ממשיכים להגיע למוח, ומצב בו אין כל פגיעה ברקמה (או שהרפואה המודרנית עדיין לא גילתה כיצד לגלות את הפגיעה הזו), ובכל זאת נשלחים למוח סיגנלים של כאב. במצבים אלה, בעצם אין דרך לטפל בפגיעה ולרפא אותה, ולכן אין דרך לעצור את הסיגנלים של הכאב.

מצבים אלה מוגדרים ברפואה כ"כאב כרוני" – כאב שמלווה את המטופלים ללא הפסק, יום יום, ועליהם ללמוד כיצד לשאת אותו לחיות לצידו. מדובר במשימה קשה מאוד, כי כשכואב לנו קשה לחשוב על משהו אחר, וקשה לתפקד. כאב כרוני עשוי להשפיע על חיי היום יום, על העבודה שניתן לעשות, על החיים החברתיים, ועל המצב הנפשי.

טיפול בכאב כרוני

הטיפול בכאבים כרונים מתייחס לכאב עצמו, משום שהגורם לו אינו ידוע. ישנם טיפולים קונבנציונאליים ותיקים כמו תרופות משככות כאבים – החל בתרופות קלות ללא מרשם, דרך אספירין וכלה בתרופות אופייטיות כמו מורפיום. הבעיה עם משככי הכאבים שחלקם אינם חזקים מספיק, והחזקים יותר עלולים לגרום הן להתמכרות והן לפגיעה חמורה ביכולת לתפקד. דרכי טיפול נוספות:

  • גרייה חשמלית מקומית: שליחת פולסים חשמליים קלים על ידי אלקטרודות המחוברות לעור. אפשרות נוספת היא להעביר את הגרייה החשמלית ישירות לאיזורי הכאב במוח, ובכך למנוע את פירוש הסיגנלים מהגוף כסיגנלים של כאב. טיפול זה דורש השתלה של אלקטרודות במוח ונעשה רק במקרים קיצוניים של כאבים קשים.
  • טיפולים אלטרנטיביים: טיפולים כגון דיקור סיני (אוקופונקטורה), או מדיטציה. בדיקור מוחדרות מחטים זעירות מתחת לפני העור. במדיטציה, לומד המטופל טכניקות של הרגעה והרפיית שרירים שמורידים את המתח, מרחיקים את תחושת הכאב ומקלים את ההתמודדות עימו.
  • פסיכותרפיה: לכאבים כרוניים יש קשר ישיר עם מצב הנפש. הקשר הוא דו כיווני – הכאב עשוי לגרום (באופן ישיר או עקיף) לירידה במצב רוח, לדיכאון ולחרדה. מצד שני, מצב נפשי רעוע עשוי לגרום לכאבים הכרוניים או לחזק אותם. טיפול פרטני או קבוצתי עשוי לסייע הן בהפחתת תחושת הכאב, והן ביכולת להתמודד ולחיות לצד הכאב. ישנם מטפלים העושים שימוש בשיטת ביופידבק.
  • היפנוזה: בהיפנוזה נכנס האדם למצב תודעתי שמאפשר שינויים תפיסתיים, תחושתיים, נפשיים וגופניים. במקרים מסויימים, יכולה היפנוזה להקל על כאבים, ולעזור ברכישת יכולת התמודדות.

שימוש בקנאביס לטיפול בכאב כרוני

אלטרנטיבה נוספת לטיפול בכאב כרוני היא המריחואנה. כאב כרוני הוא אחד המצבים בהם קיימת התוויה של משרד הבריאות, המאפשרת קבלת אישור לשימוש בקנאביס רפואי.

לקנאביס מספר יתרונות בטיפול בכאב כרוני. ראשית, ה-THC, החומר הפעיל, יעיל מאוד בשיכוך כאבים. לאחר שימוש בסם רב המטופלים מדווחים על הקלה בכאב. לעיתים הכאב חולף לחלוטין בהשפעת הקנביס.

למרות יעילות זו, שדומה להשפעה של תרופות חזקות יותר, תופעות הלוואי של קנביס אינן משמעותיות, והוא מאפשר המשך תפקוד רגיל (למעט המלצה לא לנהוג או להשתתף בפעילויות מסוכנות אחרות). גם כאשר הכאב לא נעלם לחלוטין, המשתמשים בקנביס רפואי מדווחים שהם מצליחים להתעלם ממנו, ולחיות לצידו באמצעות הקנביס.

מדובר בהשפעה רגשית משמעותית ביותר, שכן השימוש בקנאביס מצמצם את תחושת חוסר האונים, הדיכאון והחרדה שכאב כרוני עשוי ליצור. הקנביס פותר גם קשיים בשינה ובאכילה שעשויים להיגרם כתוצאה מהכאב, או כתוצאה מהדיכאון שהוא גורם. החולים מרגישים טוב יותר, הם שמחים יותר, ויכולים לעשות יותר דברים. יתרון נוסף הוא המחיר- תרופות קונבנציונאליות, כמו גם טיפולים אחרים כפי שצויינו לעיל, עשויים להיות ממושכים ויקרים. באופן יחסי, הקנביס הרפואי הוא תרופה זולה מאוד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן