מהו "הספר הירוק"?

רבות נכתב וסופר על השימוש בקנאביס הרפואי, אחד התחומים החמים בשיח הציבורי בישראל ובעולם בשנים האחרונות. השאלהמהו "הספר הירוק"? האם לאפשר שימוש בקנאביס רפואי, כמו גם הנסיבות הספציפיות המצדיקות זאת, היא מקור ללא מעט מחלוקות. "הספר הירוק" (אל תתבלבלו עם הסרט ההוליוודי זוכה האוסקר) הוא מדריך שנכתב על ידי משרד הבריאות במטרה לספק תשובות לשאלות העיקריות הנוגעות לשימוש בקנאביס בקהילה הרפואית.

מדריך זה הוא בעל חשיבות מכרעת ברפורמת הקנאביס הרפואי שאנחנו נמצאים בעיצומה בשנים האחרונות, ולכן נדרשת היכרות איתו. זה בדיוק מה שנעשה עבורכם במאמר הנוכחי.

מהן המטרות המרכזיות של הספר הירוק?

הספר הירוק מיועד כאמור להגדיר את אמות המידה המקובלות לרופאים ולרוקחים בכל הנוגע לשאלת הטיפול בקנאביס רפואי. לצורך זה מציע הספר מידע מקיף ומבוסס על התחום, לרבות בסוגיות של גידול הקנאביס וייצורו, מכירתו לקהל המטופלים ואופני הטיפול הספציפיים באמצעותו. פרמטרים אלה ואחרים הם בעלי חשיבות מכרעת להצלחת הטיפול ולהסדרת התחום, ולכן הספר הזה אינו הופיע בחלל ריק.

הספר הירוק מיועד לא רק להסדיר את התחום, אלא גם ליצור סטנדרטיזציה ואחידות בין המטפלים השונים. התקווה היא שהוא יגדיר אמות מידה שכל אחד מהגורמים הרפואיים בשדה המשחק יאמץ עבור המטופלים שלו. בדרך זו אפשר למעשה להתבונן בספר הירוק כמעין מדריך של תרופה או טיפולים נקודתיים, כפי שנהוג בקהילה הרפואית. ניתן לראות בכך צעד לא קטן בדרך להפיכת עצם הטיפול בקנאביס ללגיטימי עוד יותר מאשר היום.

תפקיד חשוב אחר של הספר הוא לקחת חלק מרכזי במאמצי ההכשרה וההדרכה של אנשי מקצוע רפואיים בתחום. כיום יש עדיין מחסור ברופאים אשר בקיאים במידה המלאה ביותר בשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים, מה שעלול להגביל את אפשרויות הטיפול בקרב אנשים הזקוקים לו. עם עליית הביקוש לקנאביס רפואי בשנים האחרונות יש צורך ליישר קו ולהגדיל את מספר המומחים בתחום, יעד שיכול להיות מושג במידה מסוימת באמצעות מדריכים דוגמת זה.

לא הכול ורוד: על מגבלות הספר הירוק

חשוב להדגיש כי למרות שהספר מספק תשובות חשובות בהחלט, יש עדיין שאלות שאינן מקבלות מענה במסגרתו. תחום המחקר בנוגע לקנאביס הרפואי הוא חדש יחסית, כאשר מדי שנה מתפרסמים מחקרים חדשים המרחיבים את הידע הקיים או אפילו מציגים ניגוד לדעות מקובלות קודמות. הספר מנסה לאגד את עיקר הממצאים הידועים בקהילה הרפואית נכון למועד פרסומו, כך שייתכן מאוד שבשנים הקרובות הוא יצטרך לעבור כמה וכמה עדכונים.

עם כל המתואר מעלה, ברור שגם הספר הירוק אינו יכול לשמש על תקן של "תורה מסיני". מעבר לסוגיית הידע החסר, הטענה היא שיש כבר בעת הכתיבה שלו כמה משגים הנוגעים להתייחסות לחומרים השונים, להבדלה ביניהם, להתאמת הטיפול וכן הלאה. כך למשל יש מאות רבות של סוגי קנאביס, והספר לא יורד לעומקם של ההבדלים המגוונים ביניהם. הדבר נעשה מסיבות ברורות ועקב קוצר היריעה, ככל הנראה, אולם עדיין אפשר לראות בכך הגבלה מסוימת של האופן בו אפשר להסתמך על המדריך.

מה יהיה בעתיד?

ימים יגידו האם אפשר יהיה ליצור מדריך עליו ניתן יהיה להסתמך בכל אחד מהמקרים, בהתאם למאפיינים של האדם הספציפי. עד שזה יקרה, יש חשיבות מכרעת לקבלת טיפול בקנאביס על פי הסטנדרטים המחמירים ביותר, ללא סטיות מהטיפולים המקובלים ועל ידי אנשי מקצוע המוסמכים לכך באופן מלא. למרות שאין ספק שלטיפול באמצעות קנאביס יש רשימה אינסופית של יתרונות במצבים מסוימים, יש בו עדיין סיכונים שעלולים להיכנס לתמונה בעת שימוש לא נכון או בלתי מבוקר בקנאביס.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן