גידול קנאביס רפואי – המדריך למגדל המתחיל

אין ספק שנושא הקנאביס הרפואי הוא אחד הטעונים בשיח הציבורי הישראלי בשנים האחרונות. מעבר לשאלת חוקיות השימושגידול קנאביס רפואי בקנאביס לצרכים רפואיים, עולה בוודאי שאלה לגבי גידולו. בנוהל המקובל, משתמשי הקנאביס יכולים לקבל את המריחואנה להם הם זקוקים רק בהליך מוסדר, רק לאחר אישור על ידי משרד הבריאות או רופאים מורשים שעברו הכשרה מטעמו. את הקנאביס מספקים ספקים שזכו לאישור משרד הבריאות, בעיקר בתי מרקחת מורשים.

אבל האם ניתן לגדל קנאביס רפואי באופן עצמאי? גם אם נראה שנכון לנקודת הזמן הנוכחית התשובה עדיין שלילית, יכול מאוד להיות שבשנים הקרובות יהיה שינוי משמעותי גם מהבחינה הזו.

מהו הציוד הדרוש לגידול קנאביס רפואי?

גידול קנאביס רפואי דורש כמה פריטים הכרחיים. לגידול של צמח (ואסור לשכוח שקנאביס הוא צמח לכל דבר ועניין), יש כאן צורך בארבעה רכיבים עיקריים: אדמה, אוויר, אור ומים. את האדמה תוכלו בוודאי לרכוש בכל צמחיה המכבדת את עצמה, כשחשוב למצוא אדמות אווריריות ככל שניתן. מים בוודאי שאין קושי להשיג, אולם רצוי מאוד להשתמש במתקנים או במערכות לטיהור המים.

האתגר העיקרי של גידול קנאביס רפואי הוא החשיפה של הצמח לאור. יש כאן צורך באור מאסיבי, הרבה יותר ממה שהטבע יכול לספק, ולכן נהוג להשתמש בנורות מלאכותיות. נורה ייעודית לגידול קנאביס מכונה HPS, או בעברית "נורת לחץ גבוה". זוהי נורה שתמצאו אך ורק בחנויות לגידול צמחים בכלל וקנאביס בפרט. גם נורת לד באיכות גבוהה יכולה לעשות את העבודה.

אלו הם השלבים העיקריים של גידול קנאביס:

לאחר שמצטיידים בכל הדרוש, ניתן להתחיל בתהליך ההנבטה של צמח הקנאביס. האפשרות הראשונה היא להנביט את הזרעים בתוך האדמה, לאחר שתילתם. האופציה השנייה היא להניח את הזרעים על מצע מים, בסביבה החיצונית. לאחר שהזרע מונבט ומגיע לגובה של כמה סנטימטרים, אפשר להתחיל בשתילה שלו באדמה הלכה למעשה.

ההשתלה דורשת כלי ניקוז יעיל, אותו ממלאים באדמה ובתוכו ממקמים גם את הזרע (השורש כלפי מטה). יש להקפיד על יצירת תנאי שתילה מאווררים, ללא כמות גדולה מדי של אדמה, ולכן רבים ימליצו על הצבה של מאוורר בסמוך לצמח. לאחר מכן, מקמו את הנורות מעל הצמח, כך שהוא יוכל לגדול לכיוון האור, וודאו מהן הנחיות לגבי היקף התאורה ומשכה.

כאשר מופיעים עלים על גבי הנבטים, אפשר להעביר את השתיל לאדנית ייעודית, גדולה יותר, ולהתחיל בהשקיה על פי ההנחיות. לרוב נדרשת השקיה בכמות מספקת. אם המים יוצאים מחורי הניקוז שבחלק התחתון של האדנית, אפשר להיות רגועים: המים הגיעו עד לשורשי הצמח. עם סיום מחזור הפריחה הראשון של הקנאביס, התפרחת מוכנה. כל שנותר הוא לייבש אותה, בתנאים קפדניים, ולשמור את הפרחים בכלי אחסון בעלי אטימה מלאה לאוויר.

לגדל או לא לגדל קנאביס רפואי? – זו השאלה!

מהסקירה הדי בסיסית שהבאנו כאן, ניתן לראות שגידול קנאביס ביתי הוא משימה מורכבת. לחלק מהאנשים היא אף תיראה בלתי אפשרית. אם מוסיפים לכך את התנאים הבירוקרטיים, ואת העובדה שגידול קנאביס רפואי ללא היתר מלא עלול להיחשב עבירה פלילית, מבינים מדוע רוב האנשים לא יידרשו לבצע זאת באופן עצמאי.

למרות זאת, בגלל הפוטנציאל של הגידול הפרטי להתמודד עם המחסור המאפיין את התחום והמחירים הגבוהים של הקנאביס הרפואי בישראל, אפשר אולי לקוות שהגידול – עבור אלו הזכאים לקנאביס הרפואי – יהפוך לישים ולפשוט יותר, מכל הבחינות.

לקריאה נוספת:
How to Grow Cannabis in Your Garden?

אולי יעניין אותך גם:

תואר עם התמחות בגידול קנאביס רפואי

עובש ושאריות הדברה בקנאביס שלכם? אושר גידול קנאביס רפואי מנותק מהקרקע

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן