מה הם טרפנים בקנביס?

בשנת 1963, הוענק פרס נובל לכימיה לכימאי קרואטי בשם לבוסלב סטייפאן רוז'יצ'קה. רוז'יצקה קיבל את הפרס על עבודתו פורצתטרפנים בקנאביס הדרך על פולימתילנים וטרפנים וזאת לאחר שהקדיש את כל חייו לחקר חומרים טבעיים שמיוצרים על ידי צמחים. טרפנים הם למעשה תרכובות כימיות המיוצרות על ידי צמחים, כשבין השאר טרפנים הם חומרי סיכה, חומרי ריח, חומרי הגנה, שמנים אתריים ועוד.

בדרך כלל כשדנים בחומרים הייחודיים לצמח הקנביס, נוטים להתייחס בעיקר ל-THC ול-CBD. עם זאת, לריח ולטעם האופייניים לזנים השונים, אחראיים בעיקר הטרפנים. לפי הידוע לנו כיום, בצמח הקנביס ישנם יותר ממאה סוגים שונים של טרפנים, כשלכל אחד מהם הארומה הייחודית לו, הטעם הייחודי לו והסגולות התרפויטיות הייחודיות לו.

בזנים שונים של קנביס ניתן למצוא טרפנים שונים, בדיוק כפי שבאופן כללי בצמחים שונים ניתן למצוא את הטרפנים השונים האופייניים להם. יש רק להדגיש כי ישנם סוגים שונים של טרפנים, שניתן למצוא בצמחים שונים, לרבות בצמח הקנביס. כך לדוגמה, לימונן הוא טרפן שניתן למצוא בשפע בפירות הדר שכן זהו הטרפן שמעניק לפירות ההדר את הריח הלימוני שלהם. זאת כמובן בו בזמן שישנם לא מעט זני קנביס המפיקים לימונן באופן טבעי, כשהמפורסם ביותר שבהם הוא למון הייז.

בואו נכיר מקרוב את סוגי הטרפנים הקיימים בזני הקנאביס השונים

קצרה היריעה מלפרט על אודות כל סוגי הטרפנים שניתן למצוא בזני הקנביס השונים. לכן נפרט אודות מספר טרפנים חשובים על קצה המזלג בלבד להלן:

  • מירצין – Myrcene הוא הטרפן השכיח ביותר בקנביס, כשבזנים מסוימים טרפן זה מהווה עד 65 אחוזים מכלל הטרפנים בצמח. מירצין הוא טרפן בעל ניחוח ברור של אדמה, המתכתב עם ניחוחות של ציפורן ופירות טרופיים. טרפן זה שכיח גם בכשות, טימין ומנגו והינו בעל סגולות תרפויטיות לא מעטות. בין היתר מדובר בחומר נוגד דלקת ונוגד חמצון, כשבנוסף מירצין ידוע גם כחומר בעל השפעה מרגיעה מאוד הפועל להרפיית השרירים. מעבר לכל זה, מירצין גם תורם לשיפור משמעותי באיכות השינה.
  • פיינין – Pinene הוא הטרפין הנפוץ ביותר בטבע, בין השאר כיוון שהוא מרחיק חרקים מזיקים. שרף של עצי אורן מכיל שפע של פיינין וכן ניתן למצוא פיינין בפירות הדר מסוימים, בבזיליקום, פטרוזיליה ועוד. פיינין הוא המרכיב המרכזי בטרפנטין המופק על ידי זיקוק של שרף עצים, בדגש על עצי אורן. ההשפעה של פיינין על מערכת העצבים המרכזית כוללת הגברה של היצירתיות, שיפור של יכולות הזיכרון, אופוריה וערנות מוגברת.
  • לינאלול – Linalool הוא טרפן נוסף שנחשב לשכיח יחסית, המצוי במגוון צמחים שבאופן מסורתי שימשו להפקת חומרי הרדמה וטשטוש. ההשפעה של לינאלול על מערכת העצבים המרכזית מגוונת מאוד. בין היתר הוא ידוע כחומר בעל השפעה נוגדת דיכאון, מרגיעה, נוגדת פרכוסים, משככת כאבים ונוגדת חרדה. לינאלול הוא בין הטרפנים שניתנים לזיהוי בקלות רבה מאוד, בין היתר בשל הניחוח הפרחוני שלו, המאפיין למשל את פריחת הלבנדר.
  • יומולין – Humulene הוא הטרפן המעניק לכשותנית המשמשת להפקת בירה את הניחוח האופייני שלה. ריכוז הטרפן משתנה בין הזנים השונים של כשותנית אך יכול להגיע לכדי 40% מהשמנים האתריים בצמח. בנוסף ניתן למצוא אותו בריכוזים משתנים בצמחים נוספים כמו נענע קרחת, כוסברה תאילנדית וקנאביס כמובן. ישנם מספר מחקרים המצביעים על כך שיומולין הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות ובנוסף הוא ידוע כמדכא תיאבון.

מקורות ולקריאה נוספת:
Everything you need to know about terpenes – dutch passion
Linalool – scienceDirect

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן